Choroby psychiczne najmłodszych

Zachowanie dzieci odbiega zasadniczo od zachowania dorosłych, dlatego mniej doświadczenie rodzice często nie zauważają, że zachowanie ich dzieci przekroczyło już pewne granice. Są jednak pewne zachowania, objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych i skłonić do wizyty u lekarza.

Jednym z zaburzeń psychicznych dzieci jest schizofrenia, czyli postrzeganie rzeczywistości nieadekwatne do stanu faktycznego. Objawy schizofrenii to urojenia, halucynacje, omamy słuchowe, izolacja od rodziny i kolegów, przezywanie sprzecznych emocji w tym samym czasie, dziwne zachowania.

Depresja, często występująca u dzieci, objawia się na przykład lekiem przed kontaktem z ludźmi, czy nawet wyjściem poza dom. Dziecko jest smutne, występują wybuchy płaczu bez powodu, dziecko zobojętniało na wszystko, czym wcześniej się interesowało, podejmuje decyzje pod wpływem impulsu, miewa myśli samobójcze (a nawet próby samobójcze).

Kolejne zaburzenie psychiczne to nerwica natręctw objawiająca się na przykład strachem przed wypadkiem, strach jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wyjście do szkoły w obawie, że stanie się coś złego. Inne objawy to ciągłe mycie rąk w obawie przed chorobą, ciągłe sprawdzanie, czy zgaszone jest światło albo zakręcona woda.

Więcej – http://www.wku.turek.pl/zaburzenia-psychiczne-u-dzieci/

Comments are closed.