Cukrzyca

Cukrzyca jest groźna chorobą, której skutki odczuwamy nawet po latach. Nie jest to choroba jednorodna, istnieje kilka typów cukrzycy, różniących się przebiegiem, przyczynami zachorowania i sposobem leczenia. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której trzustka nie może wytwarzać insuliny transportującej cukier z krwi do komórek. W efekcie wzrasta stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca typu 2 występuje wówczas, kiedy organizm wytwarza insulinę, ale nie potrafi jej spożytkować.

Prawidłowe rozpoznanie typu cukrzycy jest warunkiem podjęcia leczenia, a w zasadzie doboru sposobu leczenia. W przypadku cukrzycy typu 1 trzeba dożywotnio przyjmować insulinę. W typie drugim przyjmuje się leki nowej generacji umożliwiające spełnienie przez insulinę swojej roli. W sporadycznych przypadkach wystarcza zmiana diety. Dieta powinna być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, chociaż są pewne ogólne zasady dla wszystkich.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych chorób mogących skończyć się śmiercią: udaru mózgu lub zawału serca. Prowadzi również do wielu innych groźnych powikłań.

Więcej: https://portaldlazdrowia.pl/

cukrzyca

Comments are closed.