Rudawy Janowickie – atrakcje

W Sudetach jest niewielki region, właściwie pasmo górskie Rudawy Janowickie. To tylko 90 kilometrów kwadratowych gór, łącznie z dolinami, więc można je przejść z jednego końca na drugi w jeden dzień. Duże zróżnicowanie terenu sprawia, że w Rudawach Janowickich naprawdę jest co oglądać. Wytrawni turyści będą zachwyceni szlakami prowadzącymi przez zalesione góry, w których co chwila mija się pojedyncze skały, mniejsze lub większe. Niektóre są tak charakterystyczne, że zyskały swoje nazwy. Największe skały są miejscem treningów wspinaczy skałkowych, którzy polubili te góry. Na szczytach oczywiście również są skały, na których nawet ponad 100 lat temu zbudowano platformy widokowe. W dobra pogodę można podziwiać nie tylko panoramę Karkonoszy, ale na przykład gór kamiennych. Z każdej platformy jest inny widok.

Kolorowe jeziorka

Wytyczone piesze szlaki turystyczne doprowadzą do innych ciekawostek turystycznych. Jedna z nich jest zamek Bolczów ( https://discover.pl/zamek-bolczow/ ), w zasadzie ruiny zamku z XIV wieku, To jedyny zamek w tym regionie, nie licząc tych, które przebudowano na pałace oraz reliktu zamku Sokolica pod górskim szczytem. Zamek został zniszczony w czasie wojen husyckich, ale odbudowano go , a nawet powiększono i z czasem przystosowano do broni strzeleckiej, Jego koniec nadszedł w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy to Szwedzi spalili zabudowania mieszkalne. Próby odbudowy zamku nie powiodły się, po kolejnym pożarze opuszczono go i zamienił się w ruinę. Pod koniec XVIII wieku zaczął być wykorzystywany turystycznie zgodnie z moda na średniowieczne, romantyczne ruiny. Na bazie tej popularności zbudowano karczmę i schronisko, które działało jeszcze po II wojnie światowej. Dzisiaj to tylko ruiny, o tyle ciekawe, że nie ma tam działalności komercyjnej. Może dlatego jest tam tak spokojnie?

Na szlaku turystycznym leży również inna atrakcja Rudaw Janowickich, a mianowicie Kolorowej Jeziorka ( https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/ ). Są to stawy, które powstały na zalanych woda wyrobiskach kopalni pirytu. Kopalnie stały się nieopłacalne, więc zostały zamknięte. Wyrobiska z czasem a napełniły się wodą, która zabawiała się od minerałów zawartych w ścianach i dnie wyrobisk. Stąd kolory wody i nazwa jeziorek: Żółte, Purpurowe, Szmaragdowe i raz na kilka lat zielone, jeśli napełni je woda. Kolorowe jeziorka są popularne i chętnie odwiedzane z kilku powodów: są malownicze, leżą na szlaku turystycznym, więc chętni mogą iść dalej, no i jest wygodny dojazd z parkingiem tuz przy jeziorkach. W słoneczne letnie dni potrafi tam być tłok.

Czy są to jedyne atrakcje Rudaw janowickich? Oczywiście, że nie, ponieważ w tym regionie jest sporo zabytków. Są to piękne płace i te zaniedbane, są kościoły i wiele wiele innych, a wszystko to na niewielkim terenie. No i tajemnicza Miedzianka.

Comments are closed.